×
Laura Bildo
1 oppitunti
Luokka-aste
Varhaiskasvatus
Oppiaineet
KAIKKI
Hakusanat
varhaiskasvatus roolileikki ohjattu leikki tuettu leikki

Roolileikki: Ohjattu ponileikki

TOIMINTASUUNNITELMA: Ponitallin päivä

Kielen kehitystä tukeva ohjattu leikki varhaiskasvatuksessa

Tavoitteet

  • Sanavaraston rikastaminen poniaiheisen leikin kautta

 

  • Suun motoriikan harjoittaminen ääntelyn, laulun ja rytmin avulla

 

  • Tarkkaavuuden ylläpitäminen yhteisen toiminnan ja rytmin kautta

 

  • Vuorovaikutustaitojen vahvistaminen roolileikin ja viittomien avulla

 

  • Osallisuuden tukeminen roolien valinnan ja yhteisen leikin kautta

Vasupohjaa

Kielen rikas ympäristö

Leikin sanoittaminen, kuvakortit

Ilmaisun monet muodot

Ilmaisu, heittäytyminen leikkiin

Leikki ja osallisuus

Roolileikki, lapsen kiinnostuksen kohteet

Vuorovaikutus ja yhteisöllisyys

Yhteinen leikki, roolien välinen vuorovaikutus

Kulttuurinen ja kielellinen moninaisuus

Visuaalinen tuki mahdollistaa kaikkien osallistumisen

Toiminnan kulku

1. Virittäytyminen (10 min)

  • Katsotaan kuvia poneista ja tallista
  • Kuunnellaan ponin ääniä (ihhahhaa, prr, rrr)
  • Käydään läpi päivän roolit: ratsastaja, tallityöntekijä, poni, eläinlääkäri

2. Roolien jako ja leikki (20–30 min)

  • Lapset valitsevat roolin. Roolit voidaan myös arpoa. Tähän voi käyttää itsetehtyjä leikkiin sopivia kuvia tai esimerkiksi ammatti-bingon kuvia.
  • Leikitään ponitallia: hoidetaan poneja, ratsastetaan, tutkitaan
  • Halutessa voi integroida mukaan eläinlääkärileikin.
  • Käytetään kuvallista tukea leikin juonellisuuden tueksi.

Ammatti-bingokortit

Heppa-/Kepparileikki kuvatuki

Eläinlääkärileikki kuvatuki

3. Lopetus ja kiitos (5 min)

  • Mikä oli parasta? Lapset saavat kertoa mielipiteensä.
  • Opettaja kirjaa havaintoja.
  • Siivotaanko leikki vai jatketaanko myöhemmin?
  • Aikuisen ohjaamana seuraavaan toimintaan.

 

Materiaalit ja niiden käyttö

Materiaali

Käyttötapa (esim.)

Keppihevoset / pehmoponit

Ratsastukseen ja hoitamiseen

Harjat, ämpärit, loimet

Tallityöntekijän roolissa

Leikkistetoskooppi, ruisku

Eläinlääkärin roolissa

Kuvakortit poneista ja hoitotoimista

Sanaston ja viittomien tukena

Viittomakortit

Näkyville leikkialueelle

Musiikki (esim. rauhallinen ratsastusrytmi)

Rytmin ja tarkkaavuuden tukena

Havainnointi ja dokumentointi

  • Kirjaa lasten kielellistä ilmaisua ja viittomien käyttöä
  • Havainnoi, miten lapset osallistuvat ja pysyvät toiminnassa
  • Pyydä vaihtoehtoisesti toista aikuista havainnoimaan leikkiä, jotta voit itse ohjata paremmin.
  • Voit käyttää kuvia tai lyhyitä videoita (huomioi lupa-asiat)
  • Tallenna havaintoja lapsen kehityksen seurannan tueksi

 

Tämän toiminnan suunnittelussa on hyödynnetty tekoälyä.

Tänne kerätään VAKA:n OPPI-AI hankkeen kehittämiä suunnitelmia.