×
Janne Korsimo
Kurssi: TVT-ops
2 oppituntia
Luokka-aste
1.-6. luokka
Oppiaineet
IT
Hakusanat
tekoäly generation ai

8lk - Oma tekoälyluokittelija

Oppitunnin aihe ja tavoitteet:

  • Opit tekoälyn peruasiat
  • Osaat pohtia, millaisia tietoja suositut käyttämäsi palvleut sinusta keräävät.

Oppitunnin kulku:

  1. Katsokaa alla oleva video yhdessä.
  2. Muodostetaan 2-3 oppilaan ryhmät.
  3. Ryhmä luo vastauksia varten yhden Word tiedoston ja jakaa sen kaikille ryhmän jäsenille
  4. Ryhmä pohtii alla olevia kysymyksiä ja kirjaa vastaukset yhteen Word-tiedostoon
    1. Mitä tekoäly tarvitsee oppiakseen?
    2. Mitä data on?
    3. Mitä luokittelija tekee?
    4. Avaa tehtäväkortti 3 Pohdi tuloste (generation-ai-stn.fi) (huom. korttia ei tulosteta, vastaa edelleen Word -tiedostoon)
  5. Käydään lopuksi yhdessä kaikkien ryhmän vastaukset läpi.

Video: Mitä on tekoäly? n. 4 min

Oppitunnin aihe ja tavoitteet:

  • Opit, miten tekoäly voi tunnistaa erilaisia asioita.
  • Opit, miten tekoäly on opetettu ja mitä asioita mitää huomioida.
  • Tiedät, miten luokittelija toimii ja mitän oman luokittelijan tekemisessä pitää huomioida.

Oppitunnin kulku:

  1. Katsokaa yhdessä opettajan kanssa alla oleva video.
  2. Tehdään videon jälkeen Tehtävä 1.

Video: Mten tekoäly toimii ja miten tehdään oma luokittelija? N. 15 min.

 

 Oppitunnin tavoite:

  • Osaat tehdä oman luokittelijan
  • Osaat tallentaa luokittelijan itsellesi ja jakaa sen muille.

Oppitunnin kulku:

  1. Muodostakaa 2-3 oppilaan ryhmät.
  2. Päätä ryhmän kanssa aihe, josta haluat luokittelijan tehdä.
  3. Kerää tarvittavat kuvat tai hanki esineet, joita voidaan kameraan näyttää.
  4. Avaa sivu https://tm.generation-ai-stn.fi/  ja tee edellä katsotun videon mukaan luokittelija. Huom.
    1. Kuvia pitää olla riittävästi, jotta saat tehtyä luokittelijan
    2. Kannattaa tehdä myös välitallennuksia varmuudeksi ZIP tiedostoksi
  5. Tallenna lopuksi valmis Zip. Siirrä Zip tiedosto ladatuista tiedostoista omaan Onedriveen ja se jaetaan ryhmän kaikille oppilaille.
  6. Ryhmä palauttaa zip tiedoston se opettajan ilmoittamaan palautuskanavaan.

Kun luokittelijat ovat valmit, ryhmät voivat jakaa valmiita ZIP tiedostoja Onedrive jakamisen kautta ja testata toistensa luokittelijoita.

 

 

 Oppitunnin tavoite:

  • Osaat pohtia, millaisia vaikutuksia tekoälyllä on meidän kaikkien arjessa
  • Ymmärrät, että tekoälyä voidaan hyödyntää sekä hyvässä että pahassa

Oppitunnin kulku:

  1. Katsotaan yhdessä alla oleva video
  2. Jatketaan työskentely ryhmissä. Vastaa edellä tehtyyn ryhmän Word -tiedostoon
    1. Tee tehtävä https://www.generation-ai-stn.fi/kirjasto/opetettavakone/tekoaly-haltuun-yhdessa-opetettavan-koneen-oppimateriaali/kuudes-oppitunti/#0-toc-title
    2. Pohtikaa seuraavia
      1. Keksi esimerkkejä, jotka voivat olla todellisia ja joissa tekoälyä on hyödynnetty tahallisesti "huijaamaan" ihmisiä
      2. Keksi esimerkkejä, jotka voivat olla todellisia ja joissa tekoälyä on hyödynnetty tahattomasti "huijaamaan" ihmisiä
      3. Koittakaa löytää uutisia, joissa tekoälyn avulla on parannettu maailmaa
      4. Koittakaa löytää uutisia, joissa tekoälyä on käytetty esim. rikollisiin toimintoihin
    3. Jos aikaa jää, koittakaa rakentaa ns huijaava luokittelija

Video: Tekoälyn vaikutukset

Kokonaisuuden materiaait ovat Generation AI hankkeen tuottamia.

Hankkeesta saat lisätietoa sivuilta, Tervetuloa Generation AI hankkeen www-sivuille! (generation-ai-stn.fi)

Oppilaiden teknologiataitokartta pohjautuu