Jenna Laiho
4. luokka
PRO
3-4d
Kaikki Teams -linjoilla viimeistään klo 10.15 - avaan tänään taas linjan jo noin klo 9.50! Saa laittaa vappurekvisiittaa esille tai pukeutua, jos haluaa (ei tietenkään ole pakko). :)
Englanti (koskee vain 3. luokkalaisia)
- Tarkista eiliset tehtävät Seesawista.
- Pelaa ja kertaa Bingel -sovelluksessa (Deskusta, Sanomapro -laatan kautta löytyy) kappaleeseen 12 liittyviä tehtäviä.
Äidinkieli
3.lk:
- Koe! Ohjeet tulevat aamulla klo 8.30 Seesawiin.
- Kokeen palautus kuvana joko whatsappiin tai Seesawiin klo 10 mennessä!
4.lk:
- Koe klo 9.00-9.45, mutta annan lisäaikaa tarvittaessa.
- Mene Deskusta Studeo -laattaan (raketin kuva). Klikkaa etusivulle päästessäsi itsesi kokeeseen.
- Tee kokeen tehtävät huolellisesti ja ilman apuja.
Kuvaamataito ja ympäristöoppi
- Tehdään rotta -työ valmiiksi.
- Tee tausta huolella, samoin väritys!
- Laita lopuksi kuva työstäsi Seesawiin.
Lisäksi
- Tehdään vielä pieni vappuaskartelu!
- Tarvitset huiskaa varten: grilli-/coctailtikun tai hätätapauksessa vaikka pienen kepin pihalta. Sen lisäksi vanhan lautasliinan sekä liimaa ja sakset.
Tarkemmat ohjeet:
1. Leikkaa lautasliinan yhdestä reunasta suoraan kohti toista reunaa, mutta älä leikkaa loppuun saakka, jotta sinulle jää suikaleet roikkumaan.
2. Leikkaa noin yhden senttimetrin välein tai tiiviimminkin, jos sinulla on käytössä pieni lautasliina.
3. Aseta tikku leikkaamattoman reunan kohdalle ja taita lautasliinaa tikun päälle, jotta se pysyy. Muista liimata taite lopuksi!
4. Anna kuivua kunnolla ja sen jälkeen eikun letkeästi, riemukkaasti vapun viettoon.
4D:llä ei ole englantia tänään. No English today.
Hyvää vappua sekä viikonloppua teille kaikille! :)
Oikealta puolelta löydät kunkin päivän ohjeet.
Katso tarkkaan oikea päivä! Viimeisin ohje on alimmaisena.