
9. luokka
YH
yhteiskuntaoppi
Harjoittelemme seuraavaksi minecraftin avustuksella hieman kuntademokratian ja kunnallisen infrastruktuurin peruslähtökohtia.
1. Lataa Minecraft education koneelle ja asenna se.
- Mene Microsoft Storeen ja etsi sieltä Minecraft Education edition. Sen pitäisi löytyä aivan alhaalta ja sen yläpuolella on osasto "yritystuotteet". Pelin pitäisi olla myös ilmainen.
- Asenna peli koneellesi ja kirjautuessasi käytä tunnusta: etunimi.sukunimi@koulu.rusko.fi
- Lähetä opettajalle viesti (Teams kanavalla), että olet asentanut ohjelman.
2. Opettaja avaa pelit ja laittaa liittymiskoodin Teamsiin.
Harjoituksen sisältö:
Ruskon keskustan kuntakarttaa on luotu pelin pohjalle. Siitä lähdetään työstämään kuntaa eteenpäin pelillisesti.
- 9-luokat ovat kunnan asukkaita ja demokraattinen päätöksenteko tapahtuu luokkien kesken. (Opettaja on tässä harjoituksessa hieman tavallista omavaltaisempi kunnanjohtaja)
- Miksi kunta kaavoittaa alueita? Saadakseen niistä rahaa oman toimintansa rahoittamiseen.
- Mitä palveluita kuntalaisille voidaan järjestää? Teoriassa mitä vain mutta ne vaativat demokraattisen päätöksenteon tuekseen, koska kaiken julkisen toiminnan tulee pohjautua lakiin ja kaikki palvelut vaativat rahaa. Eli yksinkertaistaen. Mitä enemmän rahaa --> sitä enemmän palveluita ja muita mukavuuksia. Nekin kuitenkin maksavat rahaa. (Miten rahaa saadaan? Saamalla kunta muuttovoittoiseksi ja myymällä kunnan alueelta haluttuja tontteja ihmisille, saamalla alueelle yrityksiä ja varsinkin isoja yrityksiä veron maksajiksi.)
Mitä tehdään.
Vaihe 1 pelissä.
Ensin kaavoitetaan kaikille asukkaille tontit ja kodit. (Noin 1000-1500m2 tontit & rakennusoikeus per tontti n200m2 Kunnanjohtaja[opettaja] määrittelee kaavan.)
- Tontit kaavoitetaan alueelle Knaapinmäki, Hiidenvainio, Paakkinen, Paasniitty.
- Tonttien kaavoittamisen jälkeen demorkaattinen päätöksenteko ja molemmat luokat päättävät oman asuinalueensa nimen.
- Jokainen ehdottaa yhtä nimeä pelin chatissa. Niistä valitaan eniten ääniä saanut.
Vaihe 2.
Jokainen asukas saa ehdottaa omaa rakennusehdotusta joka parantaa alueen viihtvyyttä. Ehdotukset pelin chatissa. Mitä te haluaisitte, että Ruskolla on?
Ehdotuksista valitaan 2 parasta. Ja niitä ruvetaan rakentamaan. (Molemmilla luokilla tulee siis 2 yhteistä rakennuskohdetta.) Kunnanjohtaja päättää kohdan minne se tulee.
- oppilaat rakentavat omaa kotiaan jonka kokonaispinta-ala on 200m2 ja osallistuvat yhteisten rakennelmien tekoon.
Tuntikohtaiset ohjeet yhteiskuntaopin työskentelyyn poikkeuksellisena ajankohtana.