×
Aihealue
Syventävät taidot
Koulutukseen varattava aika
120 min
Luokka-asteet
7.-9. luokka 1.-6. luokka
Oppiaineet
Ei oppiaineita
Hakusanat
tvt-taidot tvt digitaidot osaaminen
Näkyy rooleille
Ylläpitäjä Johtava rehtori Rehtori Muokkaaja Opettaja
Aktiivinen rooleille
Ylläpitäjä Muokkaaja Opettaja

Seppo.io

Seppo-pelien ympäristöön pääset osoitteessa seppo.io. Aluksi voit testata Seppo-pelejä ilmaiseksi 30 päivää. 

Merkin suorittamiseksi hanki Seppo-tunnukset Juha Ängeslevältä juha.angesleva@vihti.fi ja luo tai kopioi kirjastosta oma Seppo-pelisi. Seppo-lisenssit ovat kaikkien opettajien saatavilla.

Seppo on helppokäyttöinen työkalu, jolla opettaja voi muuttaa oppitunnin innostavaksi ja oppilaita motivoivaksi peliksi. Oppilaat ratkovat tehtäviä mobiililaitteiden välityksellä ja opettaja antaa niistä reaaliaikaista palautetta. Pelejä voi pelata joko virtuaalisella karttapohjalla, jolloin tehtävä aukeavat oikeassa gps-sijainnissa tai offline-tilassa.

Seppo-peli sopii kaikille luokka-asteille ja Sepon pelikirjastosta löytyy paljon valmiita pelejä, joita voi muokata eri oppiaineisiin ja ryhmille sopiviksi. Opettaja luo pelin omalla koneella, ja pelaajat pelaavat mobiililaitteilla tai omilla koneillaan. Oppilaat voivat pelata joko yhdessä joukkueina tai yksin.

Lue tarkemmat ohjeet Seppo-pelin pelioppaasta.